STRONA GŁÓWNA O NAS KONTAKT PRENUMERATA
Aktualności
Wydarzenia
Ogłoszenia drobne
Chów i hodowla(447)
Biznes i prawo(63)
Marketing i zarządzanie(10)
Inne (7)
"MW" - Archiwum
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
Od redaktora

Nasza koncepcja

Information in English
Weterynaria po Dyplomie
Akademia po Dyplomie

Archiwum


MAGAZYN WETERYNARYJNY 05/08

Choroby wątroby psów i kotów w młodym wieku. Cz. I

Autorzy: dr hab. Andrzej Rychlik, dr n. wet. Renata Nieradka, lek. wet. Karolina Malewska, prof. dr hab. Andrzej Depta, dr n. wet. Małgorzata Kander


Rozpoznawanie chorób wątroby w praktyce lekarsko-weterynaryjnej nie jest zadaniem łatwym. Wynika to z olbrzymiej rezerwy czynnościowej tego największego narządu w organizmie, a także z faktu, że choroby wątroby mogą mieć charakter wtórny i być związane z chorobami innych układów lub narządów.

kliknij żeby powiększyć

Badanie usg w rozpoznawaniu chorób trzustki psów i kotów

Autor: dr n. wet. Piotr Marciński


Choroby trzustki u psów i kotów to - z uwagi na często dość gwałtowny przebieg - poważny problem terapeutyczny. W ostrych stanach zapalnych może dochodzić do zagrożenia życia pacjenta, w zapaleniu przewlekłym występuje istotne ryzyko nawrotów choroby w postaci zaostrzeń. W procesie nowotworowym zaś możliwość leczenia jest zazwyczaj znikoma. Bardzo ważną rolę odgrywa więc prawidłowe rozpoznanie procesu patologicznego obejmującego trzustkę.

kliknij żeby powiększyć

Przydatność badania ultrasonograficznego w rozpoznawaniu zespolenia wrotno-obocznego

Autor: lek. wet. Anna Kosiec-Tworus


Zespolenie wrotno-oboczne jest to nieprawidłowe połączenie naczyń, w wyniku czego krew płynąca żyłą wrotną lub jej odgałęzieniami omija wątrobę i kieruje się bezpośrednio do krążenia systemowego. W warunkach prawidłowych wątroba jest zaopatrywana przez dwa naczynia, czyli przez tętnicę wątrobową i przez żyłę wrotną. Tętnica wątrobowa dostarcza 1/3 krwi przepływającej przez ten narząd. Krew dostarczana przez to naczynie jest krwią odżywczą, bogatą w tlen. Żyła wrotna z kolei dostarcza 2/3 krwi. Pochodzi ona z narządów jamy brzusznej, takich jak żołądek, śledziona, trzustka, jelito cienkie i jelito grube. Krew dostarczana przez żyłę wrotną jest bogata w substancje odżywcze i nazywana jest krwią czynnościową.

kliknij żeby powiększyć

Przewlekłe zapalenie i zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki u psów i kotów

Autorzy: prof. dr hab. Eligiusz Madej, dr n. wet. Jan Marczuk, dr n. wet. Andrzej Milczak, dr n. wet. Wojciech Łopuszyński


Te dwa stany chorobowe ściśle się ze sobą łączą, ponieważ zejściem przewlekłego zapalenia jest najczęściej niewydolność trzustki. Można je traktować jako jeden zespół chorobowy, w którym w zależności od przyczyn i etapu rozwoju dominują zmiany zapalne lub objawy niewydolności.

kliknij żeby powiększyć

Anatomia kliniczna gruczołów ślinowych psa

Autorzy: dr n. wet. Michał Skibniewski, dr hab. n. wet. Marta Kupczyńska, dr n. wet. Maria Makowiecka


W praktyce weterynaryjnej zdarzają się przypadki chorób gruczołów ślinowych (ślinianek) u psów. Należą do nich zapalenia, torbiele oraz nowotwory. Zmiany te nie są spotykane często (choroby ślinianek występują u 0,17% pacjentów), dlatego też lekarze w przypadku choroby, która stanowi wskazanie do zabiegu chirurgicznego, często stoją przed wyzwaniem, jakim jest pewna orientacja w okolicy przyuszniczej, żwaczowej, jarzmowej, oczodołowej oraz dołu zażuchwowego.

kliknij żeby powiększyć

Biopsja wątroby u psów i kotów - wskazania, rodzaje, barwienie bioptatów

Autorzy: lek. wet. Karolina Malewska, dr hab. Andrzej Rychlik, dr n. wet. Renata Nieradka, dr n. wet. Małgorzata Kander, lek. wet. Monika Chrząstowska


Rozpoznanie chorób wątroby zawsze sprawiało duże problemy ze względu na znaczną rezerwę czynnościową tego narządu oraz fakt, że procesy patologiczne w wątrobie mogą być wtórne, wynikające z chorób innych układów czy narządów. Lekarz, opierając się na wynikach badania klinicznego i laboratoryjnego oraz oceniając dane uzyskane techniką obrazowania (usg, rtg), nie zawsze jest w stanie ustalić prawidłowe rozpoznanie, a co za tym idzie - podjąć skuteczne leczenie.

kliknij żeby powiększyć

Choroby pęcherzyka żółciowego u psów

Autorzy: lek. wet. Przemysław Rybiński, Anna Szałas


Choroby pęcherzyka żółciowego występują dość rzadko, nie należy ich jednak pomijać w diagnostyce różnicowej. Wspólną cechą tych chorób jest ból w przodobrzuszu i objawy niestrawności. Wydaje się, że więcej uwagi poświęca się wtedy innym narządom tej okolicy. Choroby pęcherzyka żółciowego mogą być mylone z zapaleniem żołądka, jelit, trzustki, wątroby, a nawet z chorobami kręgosłupa (discospondilitis, spondylosis deformans).

kliknij żeby powiększyć

Marskość wątroby u psów - przyczyny, objawy, rozpoznawanie i leczenie

Autorzy: dr n. wet. Kamila Glińska, prof. dr hab. Józef Nicpoń


Wbrew pozorom marskość wątroby jest chorobą występującą częściej, niż podejrzewamy. Przyczyną tego jest brak prawidłowego leczenia oraz diagnostyki chorób wątroby. W wielu przypadkach lekarz opiera swoje rozpoznanie tylko na analizie wyników badań laboratoryjnych, bez oceny ich korelacji z wynikami badania USG i jakże cennymi wynikami badania wycinków histopatologicznych pobranych podczas biopsji narządu.

kliknij żeby powiększyć

Anestrus i zaburzenia owulacji u bydła - klasyfikacja zaburzeń owulacji występujących u bydła, czynniki predysponujące oraz proponowane schematy terapeutyczne. Cz. II

Autor: dr n. wet. Monika Ptaszyńska


Zaburzenia rozwoju pęcherzyków jajnikowych i owulacji prowadzą u bydła do stanów bezowulacyjnych i klinicznych objawów anestrus. Stanowi to znaczne utrudnienie w skutecznym prowadzeniu użytkowania rozrodowego stad bydła mlecznego i mięsnego oraz jest przyczyną znacznych strat ekonomicznych pod postacią przedłużonego okresu międzywycieleniowego, niskiego odsetka zacieleń w stadzie oraz przedwczesnej eliminacji krów o cennym potencjale genetycznym.

kliknij żeby powiększyć

Usuwanie ciał obcych z żołądka psa za pomocą endoskopu - opis przypadku

Autorzy: dr hab. Krzysztof Kubiak, dr n. wet. Marcin Jankowski, dr n. wet. Jolanta Spużak, prof. dr hab. Józef Nicpoń


Wśród wskazań do wykonania badania endoskopowego przedniego odcinka przewodu pokarmowego u psów, czyli ezofagogastroduodenoskopii, wymienia się przewlekłe wymioty, utrudnione przełykanie, podejrzenie uchyłków i achalazji przełyku, podejrzenie zapaleń oraz owrzodzeń błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy, podejrzenie zmian nowotworowych, wątpliwe wyniki badań radiologicznych przedniego odcinka przewodu pokarmowego, podejrzenie refluksu żołądkowo-przełykowego i dwunastniczo-żołądkowego, kontrolę skuteczności leczenia oraz podejrzenie obecności ciał obcych. W przypadku ostatniego wskazania endoskopia, oprócz zastosowania diagnostycznego, może mieć również charakter terapeutyczny.

kliknij żeby powiększyć

Stosowanie masażu leczniczego w wybranych chorobach kończyn koni

Autor: lek. wet. Paweł Spyrka


Masaż leczniczy wykonywany na tkankach zmienionych chorobowo jest ważnym, ale i trudnym wyzwaniem dla lekarzy weterynarii. Niewielu lekarzy bowiem ma wiedzę oraz umiejętności w tej specjalności. Zabiegi fizykalne bywają też postrzegane przez lekarzy jako nieuzasadnione w badaniach naukowych. Z tego względu w Polsce fizjoterapia zwierząt jest mało popularną dziedziną weterynarii. Niniejszy artykuł jest próbą przybliżenia tematu fizjoterapii koni i jej zastosowania w wybranych jednostkach chorobowych.

kliknij żeby powiększyć

Inwazje much śrubowych

Autorzy: prof. zw. dr hab. mgr Zdzisław Gliński, prof. dr hab. Krzysztof Kostro


Inwazja muchy śrubowej Starego Świata (Chrysomya bezziana, OWS, Old World Screwworm) i muchy śrubowej Nowego Świata (Cochliomyia hominivorax NWS, New World Screwworm) stanowi nadal problem w wielu krajach półkuli wschodniej i zachodniej. O jego wadze świadczy umieszczenie tych muszyc (screwworms) w wykazie chorób zakaźnych zwierząt zgłaszanych do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).

kliknij żeby powiększyć

Przyczyny agresji u kotów

Autor: lek. wet. Jagna Kudła


Coraz więcej czasu spędzamy poza domem, co wiąże się m.in. z brakiem możliwości wyprowadzenia psa na spacer. Od kilku lat rośnie więc populacja kotów utrzymywanych jako zwierzęta towarzyszące. Niestety, zwiększa się również liczba przypadków agresji u tego gatunku, ponieważ brak kontaktu z człowiekiem, nierzadko przez dziesięć lub dwanaście godzin dziennie, może prowadzić do głębokiej frustracji u kota.

kliknij żeby powiększyć

Problemy wzrostowe psów ras dużych i olbrzymich na tle nadmiaru składników odżywczych

Autor: dr n. wet. Agnieszka Kurosad


Psy ras dużych i olbrzymich to osobniki, których masa ciała psa dorosłego przekracza 20-25 kg. Owczarek niemiecki, labrador retriever, golden retriever należą do grupy psów ras dużych. Dog, nowofundland, rottweiler, bernardyn to przedstawiciele psów ras olbrzymich, zwanych potocznie molosami. W ciągu ostatnich kilkunastu lat udział psów ras dużych i olbrzymich w ogólnej puli psów rasowych będących pacjentami lekarzy weterynarii wzrósł, głównie wskutek chorób kostno-stawowych przedstawicieli tychże ras.

kliknij żeby powiększyć

Rezonans magnetyczny w różnicowaniu deformacji okolicy oczu u legwana zielonego

Autorzy: Zdenek Knotek, DVM, PhD, Vlastirad Mach, MUDr, Vladimir Jekl, DVM, PhD, Zora Knotkova, DVM, PhD


Obrzęk okolicy oczu u gadów jest rzadko spotykany przez lekarzy weterynarii, ale zawsze wymaga szczególnej uwagi. Badanie oczu u gadów wykonuje się przez wzgląd na właściciela, który obawia się utraty przez zwierzę wzroku, lub gdy widoczne są wyraźne zmiany kształtu albo wyglądu gałek ocznych bądź powiek.

kliknij żeby powiększyć

Najgroźniejsze choroby ryb łososiowatych w Polsce

Autor: prof. dr hab. Jerzy Antychowicz


W gospodarstwach rybackich w Polsce hoduje się głównie pstrągi tęczowe (Oncorhynchus mykiss), rzadziej pstrągi potokowe (Salmo trutta morpha fario) i pstrągi źródlane (Salvelinus fontinalis). W niektórych wyspecjalizowanych obiektach hoduje się - do stadium smolta - łososie atlantyckie (Salmo salar) i trocie morskie (Salmo trutta morpha trutta). W ostatnim okresie w Polsce zaczęto hodować palię (Salvelinus alpinus).

kliknij żeby powiększyć

Tiamulina - farmakodynamika i właściwości farmakokinetyczne. Cz. I

Autorzy: dr n. wet. Małgorzata Pomorska-Mól, prof. dr hab. Cezary Jacek Kowalski


Pleuromutylinę wyizolowano w roku 1951 z dwóch jadalnych podstawczaków - Clitopilus scyphoides (zwanego dawniej Pleurotus mutilis) oraz Pleurotus Passeckerianus Pilat. Badaniami in vitro potwierdzono aktywność przeciwbakteryjną tego związku, zwłaszcza w stosunku do drobnoustrojów Gram-dodatnich.

kliknij żeby powiększyć
ULUBIONE

Dodaj do ulubionych

Ustaw jako startową

WYSZUKIWANIE

Szukaj artykułów archiwalnych "MW"

zaawansowane

LOGOWANIE

Zaloguj się do serwisu

wpisz email

Informacje dotyczące rejestracji i logowania

ZAMIESZCZANIE PUBLIKACJI

Regulamin publikowania prac w "Magazynie Weterynaryjnym"

Wyróżnienie PTNW dla "MW"

Wyróżnienie honorowe PTNW "Resolutio pro Laude" dla redakcji czasopisma "Magazyn Weterynaryjny"

POTRZEBNA POMOC!

Jedna z naszych Koleżanek znalazła się w dramatycznej sytuacji życiowej z powodu pęknięcia tętniaka mózgu.